Barvy mateřského mléka


Pro většinu lidí to může být překvapení, ale mateřské mléko nemusí být jen bílé. Naopak dokáže hrát všemi barvami a to klidně i během jednoho dne. Mnoho žen, které si z nějakého důvodu potřebují mléko odsát, nebo odstříkat pak mohou být zaskočeny jeho "podivnou" barvou. Není ale třeba propadat panice. Většina barev mléka je naprosto normální a souvisí často s tím, co žena jí, jaké má zrovna její miminko potřeby, nebo jestli například bere nějaké doplňky stravy či léky. Pokud si žena odstříká mléka více, není ani výjimkou, že zpočátku je mléko jinak barevné než na konci odsávání.

Nejčastější barvy mléka:
Bílá
Nejčastější barva mateřského mléka, které si asi každý z nás běžně představí.
Žlutá
Sytě žlutou barvu má první mléko po porodu tzv. mlezivo nebo také kolostrum. Je to naprosto normální barva a proto se mu také přezdívá tekuté zlato. Postupně se mění na přechodové mléko a žlutá barva se běžně postupně vytrácí a mléko je světlejší.
Lehce modrá
Mléko se skutečně může zbarvit lehce do modra či modrozelena a je to úplně v pořádku. Často má modrou barvu mléko, které si žena odstříká jako první po delší pauze od kojení. Může obsahovat menší množství tuku, ale neznamená to, že není pro dítě dostatečně výživné. Mléko se přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte!
Zelená
Do zelena mohou mléko zbarvovat potraviny jako je mladý ječmen (superpotravina), ale také třeba špenát. Do zelena můžou mléko zbarvit i některé vitaminové doplňky. Není potřeba mléko vylévat, ani přestávat kojit. Mléko je naprosto v pořádku.
Růžová
Nejčastěji bývá mléko zbarvené do růžova čerstvou krví. Ta se do mléka dostává obvykle z prasklinek na bradavkách tzv. ragád. V tomto případě je potřeba řešit kvalitu přisátí a ošetřit bradavky. Pro miminko ale ani takové mléko není nebezpečné a není potřeba ho likvidovat.
Oranžová
Oranžovou barvu mívá mléko žen, které mají ve stravě velké množství karotenoidů. Např. mrkev, dýně, batáty atd.
Hnědá
Hnědou barvu má mléko většinou kvůli příměsí staré krve. Běžně se objevuje při ucpaných mlékovodech - zde je potřeba zpozornět a řešit příčinu. Hnědé mléko se ale také může objevit na začátku kojení. V angličtině se tomu říká "rusty pipe syndrome" a je způsobem praskání cévek v mlékovodech a okolní prsní tkáni. Obvykle během pár dní samo vymizí.