Zpět na blog

Co je to porod VEXEM?

Avatar uživatele Simona BerkováSimona Berková
Publikováno12. 05. 2025 10:14
Co je to porod VEXEM?

Porod VEXEM neboli vakuumextrakcí je asistovaný porodní zákrok, při kterém se k pomoci s narozením miminka používá vakuový "zvon". Tento postup se využívá v situacích, kdy je potřeba urychlit druhou dobu porodní.

Kdy se vakuumextrakce používá?

Nejčastěji se VEX provádí jako akutní výkon při změnách v srdeční činnosti miminka, které vyžadují rychlé ukončení porodu za současně splněných podmínek:

-žena úplně otevřená

-hlavička je hluboko v pánvi

Druhým důvodem je nepostupující porod ve II. době porodní z důvodu vyčerpání rodičky, nebo slabých kontrakcí.

Jak vakuumextrakce probíhá? 

Na hlavičku miminka se přiloží pelota (zvon) s měkkou houbičkou, která se pomocí podtlaku přisaje. S každou kontrakcí (nikdy ne mimo) lékař pomáhá tahem k vlastnímu snažení rodičky. Před nasazením peloty se obecně doporučuje udělat nástřih (větší manipulační prostor pro správné nasazení VEXU a menší odpor při tahu).

Musí se při porodu VEXem dělat nástřih hráze?

Nástřih nenínutné dělat vždy a pokud není situace super akutní, lze se minimálně pokusit vex provést bez preventivního provedení nástřihu hráze, nebo jeho provedení odložit až poté, co se hlavička opře o hráz. Sama jsem byla přítomna u několika porodů vexem, kdy se nástřih neprovedl.

Vex vs. kleště

VEX je oproti kleštím snazší na provedení a je k němu většinou přístupováno jako k první volbě, protože je navic šetrnější k matce (menší pravděpodobnost velkého poranění a menší nápor na svaly hráze). Co se týče bezpečnosti pro dítě, překvapivě se udává, že jsou šetrnější kleště (větší rozložení tlaku na hlavičku). U VEXU se může stát, že se podtlak uvolní a sklouzne z hlavičky.  Při opakovaném selhání vexu jsou pak indikovány kleště jako druhá volba.

Možná rizika

👶 Rizika pro dítě:

  • Otok (kefalhematom) nebo modřina na hlavičce, které obvykle vymizí během několika dní.

  • Vzácně může dojít k poranění kůže (a následné riziko infekce) nebo krvácení pod lebku.

  • Mírně zvýšené riziko žloutenky v důsledku krevního výronu.

  • Ve velmi vzácných případech může dojít k neurologickým obtížím v důsledku tlaku na hlavičku.

🤰 Rizika pro matku:

  • Vyšší riziko poranění hráze a pochvy.

  • Možná větší ztráta krve během/po porodu.

  • Delší doba hojení v případě rozsáhlejšího poranění.

Je vakuumextrakce bezpečná?

Vex je metoda tzv. operativního porodu a využívá se v situacích, kdy benefity jeho provedení převáží rizika. Bez rizika tedy určitě není, nicméně bez využití této metody by následky mohly být mnohonásobně závažnější. Ve většině případů je provedení vexu bezpečné a dítě ani matka neutrpí závažné trvalé následky.

Co je důležité po porodu VEXem?

  • Pečlivě zkontrolovat stav dítěte (stav pokožky hlavy, otok, reflexy, pohyblivost..)

  • Poučit ženu o možných rizicích a vysvětlit proč k zákroku došlo.

  • Sledovat hojení a případné komplikace u matky i dítěte.

Proč se raději neudělá císařský řez?
Vex (či kleště) se provádí v případech, kdy je hlavička již hluboko v pánvi a nelze bezpečně provést císařský řez. Vex tedy není alternativou k císařskému řezu! Ve vzácných případech se může vex použít i přímo během císařského řezu, pokud se porodníkovi ani po opakovaných pokusech nedaří hlavičku vybavit.