Zpět na blog

Jak odstavit starší dítě od kojení?

Avatar uživatele Simona Berková
Publikováno23. 04. 2025 12:05
Jak odstavit starší dítě od kojení?

Odstav vs. samoodstav
Samoodstav je z hlediska vývoje tou nejpřirozenější a nejsnazší cestou. Dítě časem dospěje k tomu, že kojení už nepotřebuje. Věk, kdy k tomuto dojde, je u každého dítěte individuální. Co je ale důležité říct – k samoodstavu dochází zhruba mezi 2.–5. rokem života. Pokud dojde k „samoodstavu“ dříve, nejedná se o samoodstav jako takový, ale pravděpodobně o bojkot nebo jiný problém s kojením. Pro mnoho z vás to může být slovíčkaření, ale v principu jde o to, že pokud se dítě odstaví dříve, je nepravděpodobné, že by bylo na samoodstav vývojově připravené.

Proč chci vlastně odstavit?
Než se rozhodnete dítě odstavit, měla byste k tomu mít doopravdy dobrý důvod. To, že vám tchýně řekla, že kojit dítě, které už umí chodit a má zuby, je divné, a že mu rohlík s máslem dá víc než vaše mléko, mezi tyto důvody skutečně nepatří. Také je dobré vědět, že občasné negativní pocity spojené s kojením jsou běžné a dá se s nimi pracovat. Další problémy, jako je například kousání při kojení, jsou věci, které se většinou dají vyřešit i jinak než odstavem. Občas stačí mít podporu (nejen ze strany odborníka).

Nejčastější důvody odstavu (na základě vašich odpovědí)

  • Únava (časté kojení v noci)

  • Pocit „přeohmatanosti“ (až fyzický odpor ke kojení)

  • Kousání dítěte

  • Pocit, že je dítě závislé, kojí se na svůj věk moc

  • Tlak okolí (rodina, kamarádky…)

  • Očekávání zlepšení spánku

Jak na to, když už se k odstavu rozhodnu?
Strategií je více, ale v zásadě se dají rozdělit na dvě – radikální a postupná. Při radikální strategii dojde k odstavení od kojení ze dne na den, což s sebou může nést mnohá úskalí. Prvním je samozřejmě to, že pro dítě je to velká rána, když ze dne na den přijde o prostředek, který byl dosud zdrojem téměř všech jeho potřeb (uklidnění, uspávání, příjem mléka, blízkost matky…). Navíc pokud je radikální ukončení kojení spojeno s odjezdem matky z domova, může to být pro citlivější děti traumatické. Pro ženu to může znamenat velký diskomfort kvůli nalévání prsou, které může vyústit až v zánět.
Pozvolná strategie (postupné ubírání na frekvenci kojení) je jemnější k psychice dítěte i fyzické pohodě matky. Prsní žláza reaguje na poptávku dítěte – se sníženou frekvencí kojení se bude snižovat i množství mléka v prsech. Jsou samozřejmě ženy, u kterých samovolně pozvolna dochází ke snižování produkce mléka a tak ani při radikální strategii nepociťují žádný nekomfort. Stejně tak existují děti, které projdou i radikální změnou prakticky bez povšimnutí. Je ale vhodné reagovat na to, jak se se situací dítě vyrovnává a případně strategii upravit. S volbou strategie a konzultace průběhu odstavu je vhodné řešit s laktační poradkyní.

Postupné vysazování
Bohužel není žádný specifický návod, jak přesně to udělat. Každé dítě a každá žena je jiná a to, co bude fungovat a vyhovovat jedné, nemusí sedět druhé. Někdy je to trochu proces metodou pokus–omyl, než najdete to, co vám bude vyhovovat nejvíce. Vůbec nic si nedělejte z toho, když neudržíte plán, který jste si stanovily. Je normální, že zpočátku „vyměknete“ a v některých vyhrocených situacích dítěti prs nabídnete, i když jste se zařekla, že už to neuděláte. Taky je normální, že budete několikrát znovu přehodnocovat, jestli skutečně chcete dítě odstavit. V takových chvílích je velmi důležité mít tu správnou podporu – tu můžete najít třeba u laktační poradkyně nebo v podpůrných skupinkách.

Jak začít?

  • Najděte si strategii, jak opečovat potřeby dítěte bez kojení
    Než se impulzivně rozhodnete kojení ukončit, odpovězte si na otázku, co budete dělat ve chvílích, které byste normálně řešila kojením (např. uspávání, uklidnění při pláči atd.). Pokud máte spolehlivou náhradu, která vám funguje, pak jste na dobré cestě.

  • Odpovězte si na otázku, kdy vás kojení „obtěžuje“ nejvíce, a začněte u toho
    Pokud vám nevadí kojení přes den, ale nemůžete vystát prokojené noci, zkuste nejprve vysadit noční kojení. Pokud vám naopak kojení v noci nevadí, ale vadí vám vytahovat prs každých pár desítek minut přes den, začněte omezovat kojení přes den. Obecně většinou děti lépe snášejí vysazování denního kojení, ale jsou i výjimky.

Pokračujeme

  • Pokud už se jedná o starší dítě, se kterým se dá domluvit (cca od 18 měsíců), pokuste se mu co nejpřesněji říct, co se bude dít a jaká jsou nová pravidla. Např. že mlíčko už bude jen na spinkání (před denními spánky a v noci). Pokud se ho dítě bude dožadovat v jiných situacích, stůjte si pevně za tím a připomeňte mu pravidlo. Pokud vás obtěžuje kojení na veřejnosti, může to být třeba pravidlo, že mlíčko bude jen doma na gauči.

  • Snažte se dítě zabavit něčím, co má rádo. Počítejte s tím, že zpočátku bude odmítnutí kojení doprovázet silné emoce (pláč, vztek, někdy i agrese), ale postupně si dítě uvědomí, že neustoupíte, a emoce se budou snižovat. Pomůže, když dítěti místo kojení nabídnete něco jiného, co má rádo (hra, jídlo nebo cokoli jiného).

Téměř v cíli
Pokud se vám podařilo snížit frekvenci kojení, můžete pomalu začít s dítětem komunikovat záměr skončit s kojením úplně. Snažte se dítěti dát co nejvíc pozornosti. Pokud je dítě kontaktní, hodně se mazlete a užívejte si blízkost mimo kojení. Pokud ne, snažte se o co nejvíc společných aktivit.

Co při odstavu ideálně nedělat

  • Neodstavujte dítě, pokud je nemocné (kojení je často jediný způsob, jak do dítěte dostat tekutiny)

  • Nesnižujte příjem tekutin

  • Neodstavujte těsně před/po očkování

  • Nesnažte se společně s odstavem dělat moc změn najednou (odsun do vlastní postýlky/pokojíčku, odplenkování, nástup do školky…)

  • Nesnažte se dítěti kojení zošklivit (natíráním bradavek pepřem, hořčicí a podobnými „babskými radami“) – bude to to poslední, co si dítě bude z kojení pamatovat...

Tipy, co může pomoct

  • Pokud se vám i po snížení frekvence kojení prsa bolestivě nalévají, můžete si mléko odsát nebo odstříkat – ale pouze do úlevy. Chceme poptávku po mléce snížit!

  • Požádejte o pomoc okolí.
    Obzvlášť pokud začínáte s odstavem od nočního kojení, bude se hodit pomoc partnera s nočním uspáváním. Často se dítě uklidní snáze u partnera, protože od něj kojení neočekává.

  • Jestli je dítě zvyklé usínat výhradně u prsu, vyzkoušejte nové spánkové asociace ještě dříve, než kojení ukončíte. Ušetříte si zbytečný stres.

Mýty ohledně odstavu

  • Na ukončení kojení potřebujete léky.
    To rozhodně není potřeba, produkce se sníží automaticky se snížením frekvence kojení.

  • Mateřské mléko musíte nahradit umělým nebo alespoň kravským mlékem.
    Starší děti obvykle nepotřebují mateřské mléko jako zdroj živin, takže není potřeba ho ničím nahrazovat (protože jako takové je prakticky nenahraditelné). Postačí, když se postaráte o to, aby mělo dítě dostatek živin z běžné rodinné stravy.

  • Laktační poradkyně vám odstav rozmluví.
    Laktační poradkyně jsou tu i od toho, aby vám pomohly v čase, kdy si přejete kojení ukončit. Pokud si odstav po rozhovoru s laktační poradkyní rozmyslíte, je to pravděpodobně proto, že hluboko uvnitř na něj ještě sama nejste připravená.

Pokud chcete pomoct vymyslet a konzultovat strategii odstavu vašeho dítěte, neváhejte se mi ozvat přes poptávkový formulář (laktanční poradenství).

Článek byl upraven naposledy 23. 04. 2025 12:41