Jak se starat o poranění po porodu


Nejdříve bych ráda řekla, že základní režimová opatření zmíněna v tomto příspěvku by měla dodržovat každá šestinedělka bez ohledu na rozsah poranění. I žena, která nebyla u porodu poraněná vůbec by měla myslet na základní hygiencké návyky, protože konec konců očistky po porodu máme všechny (a to i ženy po císařském řezu).
Základní režimová opatření
Vhodné hygienické pomůcky- ideální jsou porodnické vložky- nebělené, bez parfemace a bez lepicí folie (zajišťují lepší dýchání).
Častá výměna vložek- i ty nějlepší vložky je potřeba často měnit. Ideálně po každém větším úniku očistků a po každém použití WC
Větrání- každá rána potřebuje ke správnému hojení vzduch. Dopřejte si několikrát denně čas, kdy nebudete mít na sobě kalhotky, ani vložky a ležte pouze na nepromokavé podložce.
Vyhýbejte se častému sedu- toto je důležité nejen z hlediska poranění, ale také pro správnou regeneraci pánevního dna. Pokud už sedět musíte, snažte se sedět na měkkém podkladu.
Časté sprchování- Z sebe doporučuji ve sprše vykonávat i malou potřebu- vyhnete se nepříjemnému štípání v místě, kde je kůže poraněná a zároveň ji udržujete čistou. Klasickou sprchu můžete nahradit praktickou ruční sprškou, která vám ušetří čas i spotřebu vody ;). Nebojte se při sprchování na jizvu sáhnout a seznámit se s ní. Pomůže vám to v pozdější rehabilitaci.
Seznámení se- Zní to možná zvláštně, ale je důležité abyste se s jizvou seznámila - podívala se na ni, sáhla na ni a pokusila se ji přijmout. Pomůže vám to v celkové rehabilitaci.
Dech- Než začnete s rehabilitací a cvičením, začněte zvolna (klidně již od prvního dne po porodu) a snažte se vědomě nadechnout do místa, kde poranění vzniklo. Můžete položit na poraněné místo ruku (přes kalhotky). Pomůžete tím aktivovat ty správné partie.
Jemná masáž sprchou- první dva týdny není potřeba masáž nijak speciálně masírovat a je potřeba dopřát tkáni čas na regeneraci. Můžete ale postupně začít s jemnou masáží proudem vody. Voda by neměla být moc horká, ani ledová.
Aktivace pánevního dna - zpočátku není potřeba zařazovat žádné složité cviky. Pánevní dno se aktivuje když lehce stisknete svěrače a celou oblast se lehce pokusíte vtáhnout dovnitř směrem do břicha. Provádět to můžete i při běžných činnostech (kojení, sledování seriálu..)
Masáž jizvy- v oblasti pánevního dna se masáž jizvy provádí obdobně jako masáž hráze před porodem v rámci prevence poranění (příspěvek na toto téma už tu je). Samozřejmě je potřeba brát v úvahu aktuální stav poranění (jestli vypadly všechny stehy a tkáň je viditelně uzavřená). Pokud tyto podmínky nejsou splněny, je vhodné masáž odložit.
Pokračování ve cvičení pánevního dna- pokud si nejste jistá, jestli umíte pánevní dno správně aktivovat, nebo máte potíže s bolestivostí či inkontinencí, doporučuji se objednat na ženskou fyzioterapii.
V následujícíh případech doporučuji co nejdříve návštěvu gynekologa:
Z poranění vytéká hnis
Intimní oblast zapáchá i přes časté větrání a výměnu hygienických pomůcek
Stehy vypadly dříve než se poranění spojilo
Některý ze stehů je příliš utažený a působí vám bolest
Hráz je bolestivá i po ukončení šestinedělí
Jizva je vystouplá, tuhá a bolestivá i po provedení masáže
Co může pomoci:
Chlazení - Hráz může být po porodu (obzvlášť po šití) oteklá a citlivá. Úlevu může přinést chlazení (led, speciální chladivé vložky, či chladivé spreje na hráz určené pro ženy po porodu). Chladit nedoporučuji dlouho v kuse. Ideálně 15 minut chladit a pak si dát hodinovou pauzu.
Oplachové koupele- Existují oplachové kůry, které pomáhají hojení porodního poranění, ať už se jedná o čistě přírodní bylinné koupele (např. odvar z dubové kůry nebo měsíčku lékařského), nebo speciální oplachy s příměsí analgetik k rychlé úlevě od bolesti (např. Rosalgin).
U menších poranění, které není nutné šít je možné hojení podpořit speciální směsí bylin a zeleného jílu - tzv. šicími bylinkami (ale pomáhají regenerovat i poranění, která vyžadovala šití).
Bylinky jsou rozemleté na jemný pudr, který se nasype na suchou vložku, která se přikládá na poraněné místo.
Před použitím bylinek je potřeba poranění umýt a jemně, ale důkladně osušit.
Šicí bylinky můžete zakoupit zde na eshopu.
