Kdy ideálně odjet do porodnice


Bohužel na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď pro všechny ženy.
Načasování odjezdu závisí na vašich osobních preferencích a dalších faktorech, které je potřeba brát v potaz. Většina žen nechce do porodnice přijet moc brzy a žádná nechce přijet moc pozdě 😄. Snad vám následující tipy alespoň trochu pomohou s rozhodováním v den D.
Odtok plodové vody
Odjezd do porodnice v případě odtoku plodové vody je asi nejsnazší z hlediska rozhodování. Pokud vám odtekla voda, z žádné porodnice vás už domů nepošlou – a to ani v případě, že ještě nemáte kontrakce. Pokud máte navíc pozitivní stěr na streptokoka (GBS), neměla byste odjezd příliš odkládat. V případě, že byl výsledek negativní, dobře cítíte pohyby, voda je čirá a nezapáchá, můžete ještě nějakou dobu vyčkat doma na nástup kontrakcí.
Pravidelnost kontrakcí
První věc, kterou potřebujete vědět, je, jak se správně počítá interval kontrakcí. Jedná se o interval od začátku jedné kontrakce do začátku té další (nikoli mezikontrakční pauzu). O pravidelných porodních kontrakcích mluvíme v případě, kdy je interval mezi kontrakcemi maximálně 5 minut – alespoň po dobu 30 minut. Pokud se interval neprodlužuje, ale naopak zkracuje, je velká šance, že už se porod nezastaví. Je ideální, když kontrakce trvá zhruba okolo minuty.
Síla kontrakcí
Interval není to jediné, co může ovlivnit rychlost postupu porodu. Bohužel mnoho žen má i poslíčkové bolesti v pravidelných pětiminutových intervalech, a přesto se porod nikam neposouvá.
Pokud máte pocit, že už vás hlava nenechá čistě myslet a jediné, na co se dokážete soustředit, jsou kontrakce; pokud vás tělo samo nutí do aktivních pozic a už nejste schopná během bolestí ležet – je čas na odjezd, nehledě na interval kontrakcí.
Rychlost změn
Pokud se v řádu několika minut změní intenzita kontrakcí a začnou nabíhat ihned po velmi krátkých intervalech – kdy máte pocit, že pomalu nevíte, kdy jedna skončila a už začíná druhá –
do toho cítíte intenzivní tlak na konečník nebo bolesti vystřelující do třísel a stehen, a máte pocit, že se neudržíte na nohou, mohlo by se jednat o známky překotného porodu. V tomto případě s odjezdem neotálejte a ideálně jeďte do nejbližší nemocnice.
Absence pohybů miminka
Během porodu je běžné, že žena nevnímá pohyby miminka tak intenzivně, protože se na ně často nemůže soustředit kvůli bolestem. Nicméně pokud máte pocit, že se miminko už dlouho nepohlo – a to ani v případě, kdy je běžně aktivní – je to důvod k odjezdu do porodnice.
Krvácení
Krvácení do určité míry k porodu patří. Při otevírání děložního hrdla často dochází k porušení cévních stěn drobných kapilár, které tudy probíhají. Nejčastěji ho ženy pozorují, když jdou na záchod a poté najdou stopy krve (velmi často s příměsí hlenu) na toaletním papíře.
V tomto případě není potřeba se příliš znepokojovat – jedná se o průvodní jev počínajícího porodu. Pokud by se krvácení opakovalo nebo nepřestávalo, jeďte okamžitě do porodnice.
Pocit, že je „něco špatně“
Pokud máte v jakémkoli smyslu pocit, že je něco špatně s vámi nebo s miminkem, jednejte podle své intuice. I přesto, že není splněn ani jeden z předchozích bodů, je v pořádku nechat se zkontrolovat – i bez nutnosti hospitalizace, v pohotovostním režimu.