Obrat zevními hmaty


Co to vlastně je a proč se dělá?
Obrat zevními hmaty je zákrok, jehož cílem je otočit plod v děloze z polohy koncem pánevním (zadečkem dolů) do polohy podélné hlavičkou (hlavičkou dolů).
Obrat se provádí proto, aby plod zaujal optimální polohu pro porod – tedy polohu hlavičkou dolů. Tato poloha je nejvhodnější a nejbezpečnější pro spontánní vaginální porod.
V mnoha porodnicích stále kvůli poloze koncem pánevním doporučují plánovaný císařský řez z důvodu, že nemají s tímto druhem porodů dostatek zkušeností a vyškolený personál.
Jaká jsou rizika?
Ve výjimečných případech může dojít k:
předčasnému odtoku plodové vody,
změnám v srdeční akci dítěte,
částečnému odloučení placenty,
předčasnému porodu.
Pokud by došlo k odloučení placenty nebo závažným změnám v srdeční akci, může být těhotenství akutně ukončeno císařským řezem.
Jak se provádí?
Ve většině porodnic se obrat provádí za hospitalizace. Žena přijde ráno nalačno do nemocnice, natočí se vstupní CTG (monitor,
který monitoruje srdeční akci dítěte a děložní
ne/činnost).
Poté bývají několik minut před provedením obratu podávána tokolytika (léky potlačující kontrakce dělohy), aby se předešlo
neúmyslnému předčasnému vyvolání porodu.
Před samotným výkonem se ještě ultrazvukem zkontroluje poloha miminka, zda se samo nepřetočilo, a také se zkontroluje stav placenty. Pokud je vše v pořádku, může se přejít k samotnému výkonu.
Aby byla úspěšnost co možná největší, je vhodné před samotným provedením obratu břišní stěnu povolit masáží, aby bylo břicho dostatečně prohmatné.
Obrat provádí dva porodníci. Jeden mírným tlakem navádí miminko k otočení přes břišní stěnu a druhý průběžně ultrazvukem kontroluje stav a polohu miminka.
Poté, co je výkon ukončen, ať už úspěšně, či neúspěšně, znovu se kontroluje stav plodu i placenty a následně se natáčí další CTG monitor.
Žena obvykle zůstává hospitalizována přes noc.
Ráno je opět zkontrolována ultrazvukem a CTG monitorem. V případě, že je vše v pořádku, je propuštěna domů.
Je možné provést obrat mimo porodnici?
Oficiálně ne. Je to z důvodu zmíněných rizik.
Existují ale jemné techniky, při kterých se využívá cvičení, pozic a uvolňovacích technik, jejichž cílem je zlepšit rovnováhu a prostor v pánvi a děloze, aby se miminko mohlo samo co nejlépe natočit do ideální polohy. Jedná se o tzv. techniky Spinning Babies, kde se využívá také mexický šátek rebozo.

Udělají mi obrat v každé porodnici?
Bohužel ne. Technika obratu je poměrně náročná
a tato dovednost není samozřejmostí. Také se neprovádí příliš často, takže porodníků, kteří ji skutečně ovládají, je málo.
Pokud ve vámi vybrané porodnici obrat neprovádějí a vy jste se pro něj přesto rozhodla, vybírejte porodnici, kde vám obrat udělají s rozvahou. Mohla byste tam i skutečně porodit.
Video zevního obratu Dr. Žižkové alias @moje_gynpor