Pravda o porodu do vody
Za poslední roky se porod do vody těší čím dál větší oblibě. Velkou měrou se na tom podílí sdílení videí porodů na sociálních sítích z nichž mnoho z nich je právě pod vodní hladinu. Mnoho lékařů ale stále popisuje porod do vody jako nebezpečný a celkově ohledně porodu do vody koluje spousta nepodložených mýtů a polopravd. Tak jak to doopravdy je?
Jaké jsou výhody?
Úleva od bolesti- mokré teplo je jedním z nejúčinějších nefarmakologických prostředků k tišení bolesti.
Působí relaxačně a antistresově- mnoho žen má vodní lázeň spojeno s příjemnými pocity.
Pomáhá uvolnit pánevní dno- tento benefit využijí především ženy s velmi silnými kontrakcemi, které mají problém se uvolnit a jsou velmi sevřené, což může prodlužovat samotný porod.
Snazší změna polohy- díky vztlakové sílé vody se žena ve vodě snáze pohybuje a snáze mění polohu, pokud je to potřeba.
Menší míra porodních poranění- díky lepšímu prokrvení tkání je menší pravděpodobnost velkého poranění při tlačení a samotný porod do vody vylučuje provedení epiziotomie (nástřihu hráze).
Jaké jsou nevýhody
Porod do vody v ČR umožňuje jen malé množství porodnic- dle doporučených postupů je porod do vody v porodnici umožněn pouze ženám s nezatíženou anamnézou (vylučuje např. diabetičky, ženy po císařském řezu, miminka otočená koncem pánevním, dvojčata apod.) Některé porodnice jsou ale v tomto benevolentnější než jiné a například umožňují porod do vody i dobře kompenzovaným diabetičkám a ženám s jizvou na děloze.
Ve většině porodnic musí žena, která chce porodit do vody podstoupit očistné klysma
Nelze podat epidurální, ani jinou analgezii- mohl by být narušen dive reflex dítěte (viz dále)
Nejčastější argumenty lékařů proti porodu do vody a jak opodstatněné tyto argumenty skutečně jsou? Může se miminko při porodu do vody utopit? To vše najdete ZDARMA po přihlášení v bonusové části.